15/12/11

Ταρίφα κόβει ο Θρύλος!

Με το ίδιο σκορ που κέρδισε εκτός έδρας την Κέρκυρα, πέρασε και από την έδρα του Λεβαδειακού ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση νίκη, ενώ στο β’ έφτασαν στο 4-0. Ο Κέβιν Μιραλάς βρέθηκε σε καταπληκτική ημέρα πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με τον Πάντελιτς να είναι αυτός που άνοιξε το δρόμο για τους Ερυθρόλευκους. Οι Πειραιώτες πήγαν στην Βοιωτία και με κεκτημένη ταχύτητα από το 4-0 απέναντι στην Κέρκυρα και υποχρέωσαν το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου να παραδοθεί στην ανωτερότητά τους. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι από την αρχή προκειμένου να καθαρίσουν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι. Κατάφεραν όπως και κόντρα στους Φαίακες να πάρουν πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ και πάλι με δράστη τον Πάντελιτς. Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους και με την ενέργεια που έπαιρναν από τους οπαδούς τους και έξι λεπτά αργότερα έφτασαν στο 2-0. Ετσι κατάφεραν να αποφύγουν την… παγίδα του Παράσχου, ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι με 4-5-1, έχοντας ως κύριο μέλημά του να μην δεχθεί γκολ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν έδωσε δικαιώματα στους γηπεδούχους να ελπίζουν πως μπορούν να πάρουν κάτι καλό από αυτό το ματς, αφού ήταν σοβαροί καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μισού. Επαιξαν καλή μπάλα, κυρίως μέχρι το 25’, ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την εκτελεστική δεινότητα που χαρακτηρίζει τους Πάντελιτς και Μιραλάς, έφτασαν εύκολα στο 3-0. Σκορ που σαφώς δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Βοιωτούς.
Στις αρχές του β’ μέρους οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν, όχι πάντως στο ίδιο φρενήρη ρυθμό, να δημιουργούν φάσεις μπροστά στην εστία του Κυριακίδη. Εφτασαν αρκετές φορές μπροστά στην εστία του με καλές αξιώσεις και σε μία από αυτές έκαναν το 4-0. Μάλιστα έβαλαν τρία γκολ στο πρώτο και ένα στο δεύτερο, όπως ακριβώς έκαναν και κόντρα στην Κέρκυρα. Μόνο που αυτή τη φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Μιραλάς, ο οποίος έκανε χατ – τρικ. Μετά την επίτευξη του τέταρτου γκολ, όπως ήταν φυσικά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Ο Βαλβέρδε προσπάθησε να ξεκουράσει ορισμένους βασικούς, βάζοντας τον Ποτουρίδη αντί του Αβραάμ, τον Φουστέρ αντί του Μιραλάς και τον Χαβίτο στη θέση του Μανιάτη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τον ρυθμό να πέφτει απελπιστικά και τις δύο ομάδες να στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα παιχνίδια τους. Οι Ερυθρόλευκοι μετά τη νέα νίκη τους πάτησαν κορυφή.